Karpacz – wypoczynek w górach

Karpacz jest uroczym miasteczkiem w województwie dolnośląskim. Jego górzyste położenie i bliskość wielu widokowych szlaków przyciąga turystów, chcących odpocząć wśród natury i pięknych krajobrazów. Karpacz leży w Karkonoszach, a w jego granicach wyrasta najwyższy szczyt tych gór – Śnieżka (1602 m n.p.m). Jest to zarazem najwyższy szczyt w całych Sudetach. Przez Śnieżkę przebiega granica państwowa polsko-czeska, a także szlak turystyczny zwany Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, gdyż przebiega na przemian po czeskiej i polskiej stronie.

GRANICZY Z NATURĄ

Karpacz leży w dolinie, gdzie stykają się brzegi rzek i potoków, między innymi Łomnicy, Łomniczki i Dzikiego Potoku, na wysokości od 480 m. n.p.m. do 885 m. n.p.m. Prawie z każdej strony otaczają go malownicze góry. Nie tylko Śnieżka jest warta uwagi. Na wschód od Karpacza rozrastają się stoki Kowarskiego Grzbietu, na zachód i północ wzgórza Przedgórza Sudeckiego, czyli Strzelec i Czoło. Na południu obok Śnieżki dostrzeżemy również Czarny Grzbiet z jego Czarną Kopą.

ŻADEN AMATOR GÓR SIĘ NIE ROZCZARUJE

Jest to idealne miejsce dla amatorów gór, pięknych widoków, trekkingu i świeżego powietrza. W samym mieście znajdziemy parę wzniesień jak na przykład Pohulanka, na której zimą organizowany jest stok narciarski, a latem tor saneczkowy i Karpatka, która oddziela centrum miasta od przedmieść. Mimo, że Karpacz zamieszkuje mniej niż 5 tysięcy mieszkańców to zapewniają oni wygodne warunki dla zwiedzania Karkonoszy. Prawie 15 tysięcy miejsc noclegowych w hotelach, hostelach i schroniskach, mnóstwo restauracji serwujących pyszne obiady, zapewniające przeróżne rozrywki i inne możliwości do wypoczynku, jak na przykład Gościniec „Leśny Dwór”, który zaraża magią Karpacza.

Amatorzy pieszych wędrówek mogą wybierać z kilkunastu szlaków o zróżnicowanej trudności. Najszybciej na największy szczyt Karkonoszy i Sudetów można dostać się koleją linową na Kopę. Warto zobaczyć również kotły polodowcowe, Słonecznik, Pielgrzymy. W międzyczasie czekają na Was lokalne specjały, których można skosztować w schroniskach górskich i nie tylko. Taką osobliwością w Karpaczu są chociażby pierogi z karkonoskimi jagodami.

INNE ROZRYWKI TURYSTYCZNE

Karpacz nie tylko górskimi krajobrazami stoi. Miasto oferuje również szereg atrakcji, ciekawych miejsc i muzeów do zwiedzenia. Turyści są zachęcani do odwiedzenia Świątyni Wang (sprowadzanej z Norwegii), malowniczego Dzikiego Wodospadu, Młynka Miłości, zapory na Łomnicy, Kruczych Skał (gdzie czeka na was wiele tras wspinaczkowych), Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Zabawek, oraz wielu miejsc, które zaciekawią całe rodziny. Dzieci mają również możliwość przejazdu letnim totem saneczkowych.

Dla aktywnych osób, chcących wypocząć w ciągłym ruchu na świeżym powietrzu polecamy jazdę na snowboardzie, montainboardzie, jazdę na górskim gokarcie na stacji Winterpol, strzelnicę golfową na Golf Range, park linowy, cross skating, quady, 6 kilometrów tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, jazdy na pontonach zwane snowtubing, dwa lodowiska (jedno całoroczne) oraz wiele innych atrakcji, które zadowolą każdego miłośnika przygód o każdej porze roku.