Góry z dziećmi? Karkonosze!

Rodzice często mają wątpliwości czy wybrać się w góry ze swoimi pociechami, a jak już postanowią zorganizować wyjazd, problemem jest miejsce, w którym dorośli jak i dzieci miło spędzą czas. Polska jest pełna pięknych krajobrazów, zapierających dech w piersiach widoków i atrakcji, przy których nikt nie będzie się nudził. W Karkonosze można się udać z dziećmi w różnym wieku. Niemowlak, kilkulatek czy nastolatek – wiek nie gra roli, jeśli rodzice odpowiednio przygotują się do wyprawy i wypoczynku.

 1. Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów oraz Czech, z którymi dzielimy te piękne góry. Śnieżka, najwyższy szczyt tych gór, ma 1602 m n.p.m i przez nią przebiega granica polsko-czeska oraz szlak turystyczny zwany Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Zwane są również Śląskimi Alpami (wzięło się to z zniewalających widoków ośnieżonych zimą szczytów górskich), Górami Olbrzymimi od zamieszkujących je dawniej Olbrzymów lub Górami Liczyrzepy od Ducha Gór, który jest zwany również Karkonoszem. Wszystko jest głęboko osadzone w gusłach i legendach tych pięknych okolic.

 1. Zróżnicowanie wiekowe

Karkonosze oferują duży zestaw atrakcji i przepięknych szlaków turystycznych dla rodziców z dziećmi w każdym wieku. Jest to świetna destynacja na wycieczkę ze względu na mnogość nie tylko górskich rozrywek, które zainteresują osoby w każdym wieku.

W Karkonoszach znajdziemy łatwiejsze szlaki turystyczne przeznaczone są dla kilkuletnich pociech jak i trudniejsze dla większych dzieci. Są również trasy, które zawierają momenty wysokogórskiej wspinaczki po łańcuchach, na których wyzwanie odpowie z radością prawie każdy nastolatek. Piesze wędrówki z dziećmi w nosidle okażą się samą przyjemnością. Łagodne, krótkie lub średniej długości szlaki okazują się równie atrakcyjne krajobrazowo jak i te wymagające. Niestety dla rodziców chcących zabrać niemowlaka w wózku w góry, w Karkonoszach nie znajdziemy takich tras. Zdecydowanie lepszą opcją jest wypożyczenie nosidła, którego cena to około 20 złotych na dzień lub zapakowanie własnego.

 1. Inne atrakcje turystyczne dla rodziców z dziećmi

Dla dzieci w trudnym wieku do pieszych wędrówek po górach w Karkonoszach znajdzie się parę atrakcji, które zajmą jego uwagę i skradną zainteresowanie. Są to na przykład Park Dinozaurów, Cyrkland, Aquapark, wyjazdy wyciągami krzesełkowymi, Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Zabawek, Karkonoskich Tajemnic, Bajkowa Chata, Park Bajek, prywatne Muzeum Lego. Większość z tych atrakcji znajduje się w Karpaczu, mieście u stóp góry Śnieżki. Znajdziecie w nim również letni tor saneczkowy i alpina-coaster. Dla większych dzieci i nastolatków, które lubią spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu polecamy przejazdy na górskim gokarcie na terenie stacji Winterpol-Biały Jar, strzelnicę golfową na Golf Range, stawienie czoła wysokości w parku linowym, jazdy na quadach, na cross skatingu lub zjazdy na tyrolce ze Skoczni Orlinek. W Karpaczu czeka na Was mnóstwo innych możliwości miłego spędzenia czasu. Jest to świetne miejsce wypadowe na karkonoskie szlaki.

W Karkonoszach znajdziemy także przepiękne, malownicze wodospady. Wodospad Kamieńczyka jest największym w polskich Sudetach, nazwy innych to: Szklarki, Łomniczki, Wrzosówki oraz liczne kotły polodowcowe.

 1. Szlaki dla dzieci

Fauna w Karkonoszach zainteresuje każde dziecko ciekawe świata. Zapewne niektóre zwierzęta zobaczy dopiero pierwszy raz w życiu. Żyją tu między innymi rysie, bieliki, piżmaki, wydry, jenoty, muflony, zwane także owcami górskimi. Jeśli będziecie mieli szczęście dostrzec te dzikie zwierzęta, wasza pociecha będzie zachwycona.

Trasy odpowiednie dla rodziców z niemowlakiem w wózku:

 • Trasa ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki

 • Droga pod Reglami ze Szklarskiej Poręby

 • Trasa z Karpacza z dolnej stacji wyciągu na Kopę do schroniska „Nad Łomniczką”

Trasy odpowiednie dla rodziców z dzieckiem w nosidle:

 • Z Karpacza dla Świątyni Wang (sprowadzanej z Norwegii)

 • Ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Kamieńczyka

 • Karpacz – Świątynia Wang – Polana – Schronisko Samotnia

 • Karpacz – Świątynia Wang – Polana – Pielgrzymy

 • Karpacz - Dobre Źródło i Kaplica św. Anny

 • Z Karpacza wyciągiem na Kopę – Śnieżka

 • Sobieszów – Zamek Chojnik