Karpacz ściga alpejskie kurorty?

Karpacz nie tylko w lecie przyciąga turystów różnorodnością atrakcji. W zimie miasto wpada w narciarskie szaleństwo ścigając alpejskie kurorty. Nowoczesne, funkcjonalne, świetnie położone kompleksy narciarskie i ciągle rosnąca ilość klubów przyciąga młodych ludzi w Karkonosze.

Miłośnicy zimowych zabaw w górach nie będą się nudzić w Karpaczu. Co roku oddawane są do użytku nowe obiekty, rozbudowywane są starsze budynki i unowocześniane trasy. W bliskiej okolicy narciarze mają do dyspozycji kolejne kompleksy narciarskie w Karkonoszach, także u czeskich sąsiadów.

Kompleks Narciarski Kopa w Karpaczu

Jest to ośrodek narciarski położony na północnych zboczach góry Kopa liczącej 1377 metrów n.p.m. i na polanie Złotówka mającej 1252 m n.p.m. Kompleks znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Stanowi największą atrakcję turystyczną w okresie zimowym.

Kompleks składa się z wielu wyciągów jednak to jednoosobowy wyciąg krzesełkowy nazwany „Zbyszkiem” jest głównym ogniwem wyciągów i nartostrad. Na terenie obiektu funkcjonuje osiem tras narciarskich:

  • Czarna trasa – długość: 2229 m, dolny fragment trasy jest mniej stromy i jest dośnieżany.

  • Czarna trasa Liczyrzepa – długość: 1030 m, biegnie wzdłuż wyciągu krzesełkowego.

  • Czerwona trasa „Grosik” – długość: 863 m.

  • Niebieska trasa – długość: 924 m, dośnieżana.

  • Niebieska trasa wzdłuż wyciągu „Liczykrupa” – długość: 945 m, dośnieżana.

  • Trasa niebieska wzdłuż wyciągu „Euro” – długość: 705 m, dośnieżana.

  • Trasa niebieska wzdłuż wyciągu „Jan” – długość: 418 m.

  • Trasa niebieska wzdłuż wyciągu „Złotówka” – długość: 747 m.

  • Zielona trasa wzdłuż wyrwirączki „Baby lift”.

Oprócz licznych nartostrad różnej trudności na terenie ośrodka znajdziemy trzy stacje GOPR (na Kopie, Złotówce oraz nieopodal wyciągu „Zbyszek”), wypożyczalnie sprzętu zimowego, szkółkę zimową oraz liczne punkty gastronomiczne. Niedaleko znajdują się również dwa schroniska PTTK – „Strzecha Akademicka” oraz „Samotnia”.

Zapraszamy wszystkich na sztucznie dośnieżany i oświetlony stok narciarski. Dysponujemy również ratrakiem, dlatego warunki do uprawiania sportów zimowych są u nas zawsze rewelacyjne.

Inne rozrywki dla narciarzy

W samym centrum Karpacza znajdziemy stok narciarski. Znajdziemy go w Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa. Jest to sztucznie dośnieżana nartostrada o długości 350 metrów. Wyjazd na górę odbywa się wyciągiem orczykowym „Dopellmayer”. Na terenie CRiS znajdziemy również wypożyczalnię sprzętu sportowego oraz kompetentnych instruktorów jazdy na nartach i snowboardzie.

Dla miłośników narciarstwa biegowego wytyczono 2,5 kilometrową narciarską trasę biegową w Karpaczu Górnym. Istnieje również skocznia narciarska im. Stanisława Marusarza zwana Orlinkiem, która znajduje się powyżej Białego Jaru. Obiekt ten został zmodernizowany w 2000 roku. Adam Małysz jest rekordzistą tej skoczni z wynikiem 94,5 metra.

 

Karpacz jest bardzo prężnie rozwijającym się miastem, które ma wiele do zaoferowania amatorom sportu na świeżym powietrzu. Każdy, kto pragnie zasmakować zimowego szaleństwa powinien zobaczyć, jak ono wygląda u podnóża Śnieżki!