Karpacz dla narciarzy i nie tylko

Masz ochotę na zimowe szaleństwo? Samochód załadowany sprzętem narciarskim? Zawitaj do Karpacza! To piękny ośrodek narciarski położony w Karkonoszach, u stóp Śnieżki, który co roku odwiedzają tysiące turystów. Każdy znajdzie tam coś dla siebie – istnieją czarne szlaki dla wprawionych narciarzy, czerwone i niebieskie dla osób nieszukających wielkich wrażeń, a przyjemnej rozrywki. Dzieci również nie będą się nudzić. Karpacz przygotował dla nich ogrom atrakcji, które pochłoną je bez reszty.

Karpacz

Karpacz leży w województwie dolnośląskim u podnóża Śnieżki (1602 m.n.p.m.) – najwyższego szczytu w Karkonoszach, a zarazem w całych Sudetach. Od południa graniczy z Czechami, a sama linia graniczna przebiega przez szczyt Śnieżki. Karpacz znajduje się w dolinie rzeki Łomnicy i jej dopływów, na wysokości od 480 m. n.p.m. do 885 m. n.p.m. Jest idealnym miejscem na aktywny odpoczynek całą rodziną. Niedaleko wyrasta kilka małych wzgórz, takich jak Karpatka, Góra Saneczkowa, Pohulanka i inne o łagodnych zboczach, które w zimie zmieniają się w stoki narciarskie. Karpacz jest dogodnym miejscem wypadowym na większość szlaków górskich, a zarazem ośrodkiem narciarskim.

Świątynia Wang

Oprócz natury, która zapiera dech w piersiach możemy podziwiać chociażby XII-wieczną świątynię Wang, która została przywieziona w te okolice z Norwegii w 1842 roku dzięki hrabinie Fryderyce von Reden z Bukowca. Jest to budynek z sosnowych bali, który wybudowano w Norwegii w miejscowości Vang na przełomie XII i XIII wieku, jako jeden z około tysiąca norweskich kościołów klepkowych. Dzisiaj świątynia Wang jest uważana za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Od 28 lipca 1844 stała się kościołem parafii ewangelickiej i jest nim do dzisiaj. Zdecydowanie warto zrobić sobie dzień wolny od zjazdów i udać się na wycieczkę do tego wyjątkowego kościoła.

Atrakcje Karpacza

Świątynia Wang to niesamowity zabytek, jednak Karpacz dostarcza wiele innych, bardziej współczesnych i rozrywkowych miejsc. Muzeum Sportu i Turystyki, Miejskie Muzeum Zabawek, które powstało dzięki obszernej kolekcji sławnego mima Henryka Tomaszewskiego. W Centrum Rekreacji i Sportu znajdziemy tor saneczkowy, alpejski tor bobslejowy Alpine Coaster, sztuczny stok narciarski idealny dla osób początkujących lub uczących się. Dla małych dzieci polecamy Bajkową Chatę i Park Bajek. Odwiedzając Karpacz nie możemy nie pójść na szczyt Śnieżki. Mieści się tam Obserwatorium Meteorologiczne i taras widokowy, z którego krajobraz zachwyci każdego turystę.