Atrakcje w Karpaczu – zobacz, czemu warto odwiedzić to miasto!

Coraz większa ilość osób szuka alternatywy wobec najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w naszym kraju. Zakopane oraz wiele innych, podobnych miejsc, traci w oczach dawnych gości, gdyż stają się to miejscowości coraz bardziej przepełnione oraz skomercjalizowane. Jednym z miejsc, które coraz częściej odwiedzają fani górskich wycieczek, jest właśnie Karpacz – to właśnie dla wielu wspomniana już wcześniej alternatywa. Zobacz, czemu warto go odwiedzić i poznaj atrakcje, które ma on do zaoferowania!

Zdecydowanie największą atrakcją Karpacza jest świątynia Wang. To unikalny na skale całego kraju przykład sakralnej architektury norweskiej pochodzącej z XII wieku! Świątynia pierwotnie znajdowała się właśnie w Norwegii, gdzie powstała na przełomie XII i XIII wieku. Świątynia znajdowała się w miejscowości Vang aż do wieku XIX, gdy w pewnym monecie okazała się zbyt mała dla licznych lokalnych mieszkańców. Koszty jej utrzymania byłe jednak na tyle duże, że postanowiono ją sprzedać. Pierwotnie Świątynia Wang miała znaleźć się w Berlinie, jednak w połowie XIX wieku trafiła właśnie do Karpacza, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. Budynek cały czas skalda się z wielu oryginalnych elementów, a te, które zostały uzupełnione lub zastąpione, to wierne kpie swoich poprzedniczek.

Całość prezentuje się naprawdę niesamowicie, włącznie ze wspaniałym wnętrzem. Zdaniem wielu Świątynia Wang jest zdecydowanie punktem obowiązkowym, jeżeli zdecydowaliśmy się odwiedzić Karpacz.

Oczywiście nie można zapomnieć również o Śnieżce, najwyższym lokalnym szczycie, którego wysokość wynosi 1602 m.n.p.m. Jest to idealna opcja dla tych, którzy po prostu kochają górskie wędrówki. Na szczycie czeka na nas Obserwatorium Metrologiczne, jednak jako turyście powinniśmy skierować się również na czeską stronę szczytu, gdzie znajduje się dawne schronisko. I chociaż nie jest ono obecnie użytkowane, to jest to znakomity punkt widokowy. Jeżeli pogodna nam dopisze, będziemy mieli szansę na obserwowanie wspaniałej panoramy okolicy, a widoczność będzie mogła sięgać nawet 200 km!

Wielu zainteresuje również Zapora na Łomnicy. Łomnica jest obecnie prawdopodobnie najbardziej dziką i nieprzewidywalną rzeką, którą dane nam będzie spotkać w Karkonoszach. Zapora ma ponad 100 metrów długości, tworzy również niewielkie jezioro. Najważniejszy jest jednak fakt, że roztacza się z niej naprawdę malowniczy widok, stąd też, gdy będziemy w okolicy, warto nadłożyć drogi i chociaż na chwilę zatrzymać się w tym miejscu.

Każdy, kto lubi aktywne spędzanie wolnego czasu, a zwłaszcza wspinaczkę, powinien odwiedzić Krucze Skały. To miejsce, gdzie czeka na nas kilkadziesiąt różnych, wspinaczkowych tras, o zdecydowanie zróżnicowanym stopniu trudności, dzięki czemu każdy, nawet osoba stosunkowo początkująca, będzie mogła znaleźć miejsce dla siebie. Jest to prawdziwe, lokalne, certum wspinaczkowe, które również warto odwiedzić.

Jednocześnie, warto podkreślić, że ciężko będzie tu wymienić wszystkie atrakcje, które czkają na nas w Karpaczu – jest ich po prostu za dużo. Na pewno warto odwiedzić lokalną, interaktywną wystawą klocków Lego, zwłaszcza jeżeli zdecydowaliśmy się dowiedzieć Karpacz wraz z najmłodszymi. Na turystów czekają również liczne muzea, od Muzeum Sportu i Turystyki po Muzeum Zabawek (jedno z niewielu w całym kraju!). Niedaleko znajduje się również Skocznia Narciarska Orlinek czy Skałki na Karpatce. Rodziny z dziećmi koniecznie powinny skierować się do Parku Bajek, znajdującego się na Wilczej Porębie. Czeka tam na nas wiele niesamowitych chatek, w których będziemy mogli odkrywać poszczególne, bajkowe opowieści. Na terenie parku znajduje się również okazały plac zabaw, z którego nie jeden najmłodszy będzie bardzo zadowolony!

Liczne atrakcje w okolicy Karpacza

Oczywiście nie tylko sam Karpacz jest bardzo atrakcyjny dla wielu turystów. Niedaleko stąd do Kowar, miejsca, gdzie w wieku XX wydobywano uran, by zbudować z niego pierwsza radziecką bombę atomową. Wydobycie oczywiście zostało zaprzestane, jednak sztolnie, gdzie miało to miejsce, istnieją do dnia dzisiejszego. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, trwa to około godziny i jest atrakcją, na którą warto się zdecydować, zwłaszcza z dziećmi, które usłyszą od przewodnika wiele wspaniałych, lokalnych podań oraz legend!

Również z dziećmi warto odwiedzić miejscowość Ściegny, gdzie znajduje się Western City. Jak sama nazwa wskazuje, to mały park rozrywki, który inspirowany jest Dzikim Zachodem. Będzie to idealne miejsce dla wszystkich najmłodszych, którzy chcą zostać indianami lub cowboyami! Czeka na nie mnóstwo atrakcji, a bilety wstępu są naprawdę atrakcyjne cenowo. Jeżeli będziecie obok (lub w samym Karpaczu), zdecydowanie warto tam wstąpić!